Chlieb náš každodenný – ako ale docieliť, aby bol aj každý deň čerstvý?

Asi väčšina z nás kupuje v obchode celý chlieb, pretože sa tak dokážeme nielen vyhnúť každodennému nakupovaniu, ale aj mať doma vždy niečo na jedenie. Problémom však je čerstvosť takéhoto pečiva, pretože niekedy stvrdne, inokedy splesnivie a my musíme aj tak opäť do obchodu. Ako teda udržať chlieb čo najdlhšie čerstvý?

Chlieb náš každodenný - ako ale docieliť, aby bol aj každý deň čerstvý?
(zdroj: unsplash.com)

Mrazenie a rozmrazovanie

Či už si kupujeme chlieb krájaný, v celku alebo sendvič, zníženiu jeho kvality a čerstvosti zo dňa na deň sa jednoducho nevyhneme. Niekomu hneď napadne mraznička. Áno, mrazenie potravín je v podstate najlepším (a najmä najjednoduchším) spôsobom, vďaka ktorému môžete bez obáv urobiť veľký nákup. Chlieb potom jednoducho celý alebo rozdelený na niekoľko častí vložíte do vrecúška a necháte zamraziť. Ak vám po určitom čase dôjde pečivo, stačí ho len vybrať, rozmraziť a vy máte hneď takmer čerstvé pečivo na stole. Niekedy však nemyslíme natoľko vopred, aby sme si na rozmrazenie zamrazeného pečiva včas spomenuli – a ráno sa jednoducho zobudíme do domácnosti bez jediného kúska chleba. Aké iné spôsoby nám ho ešte pomôžu udržať čerstvý aj bez zamrazenia?

Ako svoj chlieb skladujete?

O čerstvosti chleba rozhoduje aj jeho skladovanie. Ak si ho prinesiete v papierovo-plastovom vrecúšku z obchodu a v tomto vrecúšku ho necháte hoci len cez jednu noc, je viac, než isté, že už ráno bude tvrdý a nie prílš chutný. Niektorí sa preto vrátili k trikom našich starých mám a chlieb jednoducho balia do bavlnenej utierky. V súčasnosti sú veľmi populárne voskové obrúsky, ktoré už kúpite aj v bežnom obchode a udržia chlieb aj iné potraviny dlhšie čerstvé. Niektorí zasa nedajú dopustiť na klasický chlebník. Doňho môžete vložiť okrem chleba aj 3 kocky cukru, ktorý bude pohlcovať vlhkosť a tak vám chlieb tak rýchlo nestvrdne.

Starý chlieb nemusí ísť vždy do koša

Podobné účinky ako cukor majú aj jablko a zeler. Jablko stačí napríklad iba prekrojiť na polovicu a vložiť do chlebníka, alebo do vrecúška k chlebu. Čo sa týka zeleru, použiť môžete celú stonku. Druhým najčastejším problém okrem problematickej čerstvosti sú pri chlebe plesne. Ak sa im chcete vyhnúť, jednoducho vložte do chlebníka alebo priamo do vrecúška ku chlebu pár kúskov surového zemiaka. Ostal vám doma aj napriek všetkým opatreniam kus starého chleba? Pokiaľ nie je plesnivý, môžete ho celkom jednoducho znova využiť. Urobte si z neho napríklad chlieb vo vajíčku, francúzsky toast, syrovo-slaninové fondue, chlebové krutóny alebo dokonca chlebovú pizzu. Z navonok potraviny na vyhodenie sa tak môže stať doslova lahôdka.